15-25 Mayıs Gençlik Haftası Sanal Yarışı'na katılmak ücretli mi ?

Hayır. Katılım ücretsiz. Bu sayfadan kayıt olduğunda bizimle koşacağını göreceğiz, e-posta adresine 19 Mayıs coşkunu paylaşman için bir görsel göndereceğiz, bitirip sonuç ilettiğinde bu günü hatırlaman için elektronik katılım belgesi oluşturacağız.

– 15-25 Mayıs Gençlik Haftası Sanal Yarışı'nda ödül var mı?

Hayır. Herkes kendi evinde, bahçesinde farklı koşullarda koşacak. Bir yarışma tasnifi yapılmayacak, kürsü ödülleri verilmeyecek. Tamamlayanlara sponsor hediye çekleri gönderilebilir.
Koşu yarışlarında her bitirene anı madalyası takdim etmek adettir. Bu sefer boyuna asamıyoruz ama aşağıdaki resmi indirip bir fotoğrafına kolajlayabilirsin veya bu bağlantıdan indirip içini boyayabileceğin şekilde basabilirsin.

– Yarış için göğüs numaram olacak mı?

Evet. Ama yardımın gerek. Kayıt olduğunda sana bir yarış numarası atanacak. Evlerde koşacağımız için göğüs numaranı senin hazırlaman gerek. Buraya tıkla, göğüs numaranı bilgisayara indir. Çıktı al veya benzerini bir kağıda çiz!

– Seçtiğim mesafeyi aynı gün içinde ve tek seferde mi tamamlamam lazım?

Evet. Zorunlu ihtiyaçlar sebebiyle durman gerektiği zamanlarda, kullandığın saat veya uygulamadaki ‘duraklat’ (pause) ve ‘tekrar devam et’ (resume) fonksiyonlarını kullanabilirsin. Uzun zamandır spor yapmadıysan lütfen en kısa parkurları koş veya yürü. Bunu tamamladığında yeterince yorulmadığını hissediyorsan başka bir gün daha uzun bir mesafe seçebilirsin.

– Etkinliği nasıl kayıt etmeliyim?

Etkinliğini Strava, NRC, adidas Running v.b. spor sağlık uygulamalarında, veya akıllı saat-telefonun içindeki mevcut bir sağlık uygulaması ile kayıt edebilirsin. Keza, Polar, Garmin, Suunto ve diğer akıllı giyilebilir cihazların kendi uygulamaları kullanılabilir. Bu uygulamaların ücretsiz sürümleri sanal koşu için yeterlidir. Etkinliğe başlarken uygulamayı başlatıp bitirdiğinde durdurup kaydetmeyi unutma.

– Telefonumdaki Strava (vb) uygulamasının koşarken veya yürürken yanımda ve açık olması yeterli mi?

Evet, aynen öyle. Eğer Apple, Samsung/Galaxy veya WearOS ile çalışan cihaz kullanıyorsan, spor-sağlık markaları (Polar, Garmin, Suunto, vb) gibi nabız ve adım sayma değerlerini cihazdan alabilirsin. Detaylar için Strava web sitesine bakabilirsin.

– En sonunda bu etkinliği yarışma sitesine nasıl yükleyeceğim?

Sonuç yükleyebilmek için önceden kayıt yaptırmış olman şart. Onun için yarışa başlamadan önce  şu sayfadan kayıt olmayı unutma.                          Sonra şu 3 aşamayı uygula:
1. Etkinliğini yukarıda anlattığımız gibi kaydet,
2. Etkinliğinin ekran görüntüsü veya fotoğrafını sosyal medyada paylaş, bizi @mcrracesetter olarak etiketle,
3. Paylaşım linkini ve süreni sonuç sayfasına yükle. > Sonuç ve Sertifika

Önemli: Kayıt ve sonuç yükleme sayfaları ayrı platformlardır, gün içinde sabah ve akşam iki kez güncellenmektedir.

– Yarışma sonuçlarını ne zaman nerede görebilirim?

Sonuçlar PlusTiming katkılarıyla Sonuç ve Sertifika sayfasından yayınlanacak. 26 Mayıs’tan itibaren katılım sertifikaları da aynı adreste olacak.

– Koşmak, yürümek için koşu bandı şart mı?

Hayır. Evinin koridorunda veya balkonunda, bahçesinde, otoparkında turlayabilirsin. Yaşadığın yere uygun bir çözüm bulabilirsin.

– Sadece tek bir yarışa mı katılabilirim?

Hayır. Farklı günlerde farklı disiplin ve mesafelerde yarışabilirsin, hatta istersen yarış boyunca her gün yarışabilirsin yalnız her birine ayrı ayrı kayıt olman ve sonuçlarını ayrı ayrı yüklemen gerekir.

– Evin içinde GPS doğru göstermiyor. Ne yapacağım?

GPS ölçüleri uydu sinyaline bağlı olduğu için gökyüzünün kapalı-kısıtlı olduğu ev içi, yüksek binalar arasında sağlıklı ölçmeyebilir. Keza, kapalı alan (indoor run) seçeneği de tam doğru ölçmeyebilir. Emin olmak istiyorsan, koşmayı düşündüğün parkuru yarış öncesi bir turu ölç ve kaç tur tekrarlaman gerektiğini hesapla. Tur sayılarını karıştırmamak için bir sistem (çetele, zikirmatik, vb) kullanmayı unutma.

– Su içmek, ihtiyaç gidermek için durabilir miyim?

Cihaz veya telefonundaki duraklat (pause) ve devam et (resume) fonksiyonları kullanarak kısa aralar verebilirsin. Etkinliğe başlamadan parkurun uygun bir noktasına yeteri kadar sıvı (her 30 dakika için 500ml) ve az miktarda sağlıklı atıştırmalık (kuruyemiş olabilir) yerleştirmeni öneririz. Beslenirken zamanı durdurmana gerek yok, normal bir yarışta zaman durmaz.

– Koşuya nasıl başlamalı?

Her spor ve antrenmanda olduğu gibi sanal koşuya başlamadan önce kaslarını ve vücudunu ısıtman, hazırlaman önemli. 5-10dk hafif yürüyüş veya ısınma hareketleri yapman sakatlık riskini azaltır. Sağlık ve farkındalık için koştuğumuzu unutma, başkalarıyla yarışmaktan çok bu koşullarda sağlıkla beraber hareket ettiğimizi hatırla.

– Evde veya koşu bandında koşarken nelere dikkat etmeli?

Koşu bandında hep aynı hızda koşarken eklemlerimize hep aynı şekilde darbeler gelir. Koşunun içinde birkaç kere hızı ve eğimi değiştirmeni öneririz.
Evde yüzlerce tur atılan parkurlar da yüzlerce kez dönüş yaparız. Hep aynı yöne dönmek biz hissetmeden bazı eklem ve kasları zorlar. Bu sebeple parkurun eşit sağ ve sol dönüşlerden olamıyorsa, mutlaka 10 veya 20dk aralıklarla TERS YÖNE koş-yürü, yükleri dengele.
Her zaman vücudunu dinle. Her iki kişinin tepkisi farklı olur. Bizim de vücudumuz her gün aynı hissetmez. Özellikle evde kaldığımız bu dönemde, bedenimizi eski sınırlarımızın altında zorlamamız gerektiğini unutma.

– Oruç tutarken spor yapılır mı?

Beslenme ve egzersiz kişiye özel yönlendirme gerektirir. Oruç tutarken iftar – sahur arası düzenli egzersiz ve antrenman yapanlar olduğu gibi, bazı sporcu oruç tuttuğu saatlerde antrenman yapmaktadır. Ancak bu konuda deneyimin yoksa risk almamanı tavsiye ederiz. Unutma, önce sağlık!
 
tr_TRTurkish