Kimdir ?

Aykut Çelikbaş

1976 yılında doğan Aykut Çelikbaş, orta ve lise öğreniminin ardından Amerika Birleşik Devletlerinde Eastern Michigan Üniversitesi’nin Technology Management bölümünden mezun oldu. 2009 yılından bu yana standart maraton mesafesi olan 42 km’den daha uzun olan ultramaraton yarışları koşmaya başladıktan sonra aralarında UTMB ve Lavaredo Ultra Trail gibi yarışların da olduğu çoğu 100 km’nin üzerinde 40’a yakın ultramaraton koştu. 2015 Dünya Patika Şampiyonası ve 2018 Avrupa 24 Saat Şampiyonası’nda da Türkiye’yi temsil etti.
Atina’dan başlayıp Sparta şehrinde biten 246 kilometre uzunluğundaki Spartathlon yarışını ise beş kez tamamlamayı başardı.
Uzun mesafe koşu hakkında kapsamlı bir rehber olan “Ultra Kitap” adlı kitabın da yazarı olan Çelikbaş, Aralık 2017’de İspanya’nın Barcelona şehrinde düzenlenen 24 saat yarışında koştuğu 225,897 km ile Türkiye 24 saat rekorunun da sahibi.

 

Canlı koşunun başlamasına kalan süre:

Gün(ler)

:

Saat(ler)

:

Dakika(lar)

:

Second(s)

Ultra Kitap, koşmaya başlamak, daha iyi veya uzun koşmak veya sadece  yaşamın zorluklarıyla daha kolay baş etmek için ilham verici bir okuma.

tr_TRTurkish